Inwestycja z gwarancją zachowania kapitału początkowego – jak samemu zbudować taki instrument?

Być może słyszałeś kiedyś tajemnicze pojęcie lokaty strukturyzowanej, czyli instrumentu inwestycyjnego z zagwarantowaną ochroną kapitału. Przy tej okazji bank zabierze dosyć sporą część wypracowanych zysków. Dlatego dzisiaj odkryjemy cały mechanizm działania takich lokat i sam, bez żadnej prowizji, zbudujesz instrument z gwarancją ochrony kapitału. Być może pomyślisz, że taki bezpieczny instrument musi być bardzo nudny? Niekoniecznie. Z częścią Twojej inwestycji możesz udać się nawet do kasyna i dalej będziesz miał gwarancję zachowania kapitału!

Załóżmy że dysponujesz kwotą 100 000zł. Chcesz zainwestować te środki na rok.

Na początku znajdujemy bezpieczny instrument, np. lokatę bankową oprocentowaną 3% w skali roku. Teraz sprawdzamy jaką kwotę musimy wpłacić na lokatę aby po roku czasu urosła właśnie do 100 000zł. Dzielimy 100 000 przez 1,03 co w przybliżeniu daje nam 97087zł.

I właśnie 97087zł wpłacamy na lokatę dzięki czemu mamy zagwarantowane, że po roku czasu będziemy mieli zachowane 100 000zł

Pozostaje nam 2913zł, które możemy zainwestować w dowolny instrument, w zależności od tego jak dobrze chcemy się bawić :). Może to być giełda i np. akcje jakiejś groszowej spółki, możemy kupić złoto, walutę, surowce, czy tak jak napisaliśmy na początku -pójść do kasyna i postawić 2913zł na czerwone. W ostatnim przypadku niestety istnieje ponad 50% szans, że oprócz zachowania 100 000zł i dobrej zabawy nie zarobimy nic więcej.

I tak oto sami zbudowaliśmy lokatę strukturyzowaną z gwarancją zachowania kapitału początkowego.